RPH


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh / hari                : 21-10-2012 / Ahad                        
Kelas                           : 5 Arif         
Masa                            : 12.15 – 1.15 tengahari             
 Bil.Pelajar                   : 29 orang  
Mata Pelajaran            : Pendidikan Islam ( Ibadah)
Tajuk                           : Solat Jumaat
Objektif  : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat  :
           1. Menyebut niat Solat Jumaat dengan betul
           2. Menyenaraikan syarat-syarat sah Solat Jumaat
           3. Mengklasifikasikan antara syarat wajib Solat Jumaat dan syarat sah Solat  Jumaat
Pengetahuan Sedia Ada : Murid – murid selalu membaca niat Solat Jumaat semasa    menunaikannya         
Konsep       : Solat Jumaat berjemaah adalah wajib ke atas setiap muslim lelaki
KBKK        : Menilai, menjana idea, pengkelasan dan pemikiran reflektif
Penerapan Ilmu : Matematik, Moral , Bahasa Arab dan muzik
Penerapan Nilai : taat, berdisiplin, kebersihan dan bersatupadu
Bahan         : 1.Buku teks
                     2.Lembaran kerja
                     3. Radio
                     4.Komputer/LCD
                     5.Kad perkataan
                     6.Sebuah kotak kecil
Kemahiran  : Mendengar, membaca, berfikir,  menulis, membina soalan dan teknologi computer


1


Langkah/Masa

Isi Pelajaran
Aktiviti
Guru
Aktiviti
Murid

Catatan

Set induksi
(3 minit)





 


Langkah 1
(10 minit)




















 

Langkah 2
(10 minit)















Langkah 3
(10 minit)























Langkah 4
(25 minit)







 

Langkah 5
(2 minit)




Niat Solat Jumaat























Syarat-syarat sah Solat Jumaat
















Syarat-syarat wajib Solat Jumaat






Syarat syarat sah solat Jumaat
















Penilaian
Latihan bertulis:susun semula maksud solat Jumaat dengan urutan yang betul
Isi tempat kosong dengan jawapan yang betul



Rumusan


1.Memaparkan gambar solat berjemaah
2.Meminta murid meneliti gambar yang dipaparkan
3.Mengajukan soalan berkaitan gambar


1Menampalkan  kad-kad perkataan niat solat Jumaat sambil meminta murid melihat dengan teliti
2Membaca kad-kad tersebut beberapa kali sambil meminta murid menyebutnya
3Menentukan murid untuk membacanya
4Menyusun kad secara rawak dan memberi arahan kepada murid
5Menentukan wakil murid untuk menyusun semula kad perkataan
6Menyebut perkataan-perkataan lafaz niat solat Jumaat
7Meminta murid menyebut secara kelas sekali lagi
8Menentukan wakil murid untuk membaca semula lafaz niat solat Jumaat

1.Menyediakan sebuah kotak untuk permainan kotak beracun yang diiringi muzik
2Memberi arahan dan sedikit taklimat tentang permainan kotak beracun
3.Membunyikan muzik sementara kotak terus bergerak dari seorang murid kepada murid yang lain
4.Menghentikan muzik, kotak juga berhenti bergerak

5Mengemukakan soalan secara lisan


1Memaparkan nya melalui skrin putih dengan menggunakan LCD
2Meminta murid menyebut syarat-syarat wajib
3Memberi penerangan


1.Memaparkannya melalui slaid

2Menyebutnya sambil meminta murid mengikut bacaannya
3Memberi penerangan tentang syarat-syarat  sah solat Jumaat
4Memaparkan gabungan syarat-syarat wajib dan sah solat jumaat
5Meminta murid membuat membuat klasifikasi antara kedua-duanya .



1.Mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid
2Meminta murid menjawab soalan dengan ikhlas





1Membuat rumusan
2Menyoal murid sepintas lalu



1.1Melihat gambar dengan teliti



3.1Menjawab soalan yang diajukan oleh guru


1.1Melihat paparan pada skrin sambil mendengar arahan guru
2.1Mengikut sebutan guru secara kelas berulang kali
3.1Murid membaca secara individu



5.1Menyusun kad atas papan tulis


6.1Murid keluar ke hadapan kelas dan menampalkan perkataan yang disebutkan guru
7.1Menyebut secara kelas dan individu lafaz niat solat Jumaat
8.1Wakil murid membaca maksud lafan niat solatJumaat







3.1Mengedarkan kotak mengikut giliran

4.1Murid yang memiliki kotak beracun apabila muzik berhenti akan menjawab soalan lisan
5.1Menjawab soalan secara lisan

1.1Melihat paparan pada skrin
2.1Murid membaca secara individu dan diikuti oleh murid lain
3.1Mendengar penerangan guru


1.1Melihat paparan yang kedua
2.1Menyebut secara kelas


3.1Mendengar penerangan guru




1Membuat klasifikasi antara syarat-syarat sah dan syarat-syarat wajib solat Jumaat dengan menggunakan komputer melalui teknik copy paste

1.1Setiap murid mendapat lembaran kerja

1.2Menjawab soalan bertulis





2.1Menjawab soalan guru secara spontan


KBKK
Pemikiran reflektif
ILMU
Bahasa Melayu
NILAI
Perpaduan


KBKK
Menjana idea


ILMU
Bahasa Arab
NILAI
Kerajinan
















KBKK
Menjana idea
ILMU
Muzik
NILAI
Bertanggung
Jawab











KBKK
Pengkelasan
ILMU
Matematik
NILAI
Teliti






ILMU
Matematik
NILAI
Teliti

KBKK
Pengkelasan
ILMU
Bahasa Melayu
NILAI
Teliti




KBKK
Menilai
ILMU
Jawi
NILAI
Kesungguhan


















No comments:

Post a Comment